Gaziburma

GAZİBURMA, imalat alanını 700 m2 ye, satış yerini 165 m2 ye genişletmiş ve ayrı olarak tanzim etmiştir. Üretim miktarını ve kalitesinide gelişen teknolojiden istifade ederek arttırmıştır.

0 (216) 354 27 27 iletisim@gaziburmamustafa.com
52 A, Dr. Orhan Maltepe Cd. Pendik/İST
Title Image

Kartal Sütlü Nuriye

Kartal Sütlü Nuriye

Kartal Sütlü Nuriye

Kartal Sütlü Nuriye

Kartal, Anadolu Yakası’nın sahil şeridinde bulunan birçok ilçeden birisidir. Bu ilçeler doğudan batıya Tuzla, Pendik, Kartal, Maltepe, Bostancı ve Kadıköy’dür. Kartal sütlü nuriye tatlısını çok sever. Çevre ilçelerden birçok kişi Kartal’a gelir ve Kartal’ın güzel mimarisi ve ferah sahilinde vakit geçirmeyi çok severler. Uzun bir sahil şeridi bulunur ve bu sahil şeridinden Büyükada, Heybeliada ve Kınalı Ada’ya gidebileceğiniz vapurlar kalkar. Bu vapurların kalkış yeri Kartal’da bulunur, yani Adalar’a gitmek isteyen herkes Kartal’dan geçmek zorundadır. Aynı zamanda M6 Metro hattı Tavşantepe’ye kadar uzatılmadan önce, son durağı Kartal’dı. Adnan Kahveci, Pendik ve Tavşantepe durakları daha sonradan eklendi. Kartal’dan daha doğuda oturan insanlar Kartal metro durağından iner ve diğer toplu taşıma araçlarıyla oturdukları evlere giderlerdi.

Kartal’da ikamet eden insanların tatlıya olan sevgileri bilinmektedir. Tatlıyı neredeyse her insan sever diyebiliriz hatta. Sevilen tatlılara örnek olarak verebileceğimiz tatlılar şunlardır: baklava, kadayıf, billuriye, şöbiyet, dürüm, fıstıkzade, dolama, cevizzade, sarığı burma, saray sarması ve sütlü nuriye. Kartal sütlü nuriye konusunda ise özel olarak çok ilgi gösteren ve bu tatlıyı çok seven bir ilçedir. Yumurta, süt, ayçiçek yağı, un ve tuzun içine katılarak yapıldığı bir tatlı olan sütlü nuriye, Diyarbakır yöresine aittir ve halk arasında ‘Diyarbakır Baklavası’ olarak da bilinir.

Kartal Sütlü Nuriye Sevgisi

Bu özellikleriyle halk arasında çok popüler bir tatlı olan sütlü nuriye, özellikle Kartal sakinlerinin favori tatlılarından birisidir. Ve çok bilinen bir gerçek vardır ki Türkiye’de en iyi sütlü nuriyenin yapıldığı yer Pendik Batı Mahallesi’nde bulunan Gaziburma Mustafa’dır. Gaziburma Mustafa, sütlü nuriye konusunda ihtisas yapmış ve bu tatlıyı yapmak konusunda çok ustalığa ulaşmış bir işletmedir. Usta çalışanlarının müthiş el yetenekleriyle harika bir biçimde yaptığı sütlü nuriyenin en iyisinin Gaziburma Mustafa’da bulunması sürpriz değildir. Kartal’da bulunan tatlıseverlerin ise çok sevdikleri sütlü nuriyenin en iyi haline ulaşmaları için Pendik Batı Mahallesi’ne gelmeleri gerekmektedir. Kartal’dan Marmaray’a binerek, Pendik durağında indiğiniz zaman Gaziburma Mustafa’ya 5 dakikalık mesafede bulunursunuz. Yani mükemmel lezzete sadece 5 dakika uzaklıktasınız.