Gaziburma

GAZİBURMA, imalat alanını 700 m2 ye, satış yerini 165 m2 ye genişletmiş ve ayrı olarak tanzim etmiştir. Üretim miktarını ve kalitesinide gelişen teknolojiden istifade ederek arttırmıştır.

0 (216) 354 27 27 iletisim@gaziburmamustafa.com
52 A, Dr. Orhan Maltepe Cd. Pendik/İST
Title Image

Baklava Nasıl Yapılır

Baklava Nasıl Yapılır

Baklava Nasıl Yapılır

Baklava Nasıl Yapılır ?

Baklava Nasıl Yapılır ?

Baklava tatlısı, Türk halkı tarafından yüzyıllardır çok sevilen, sevilerek tüketilen bir tatlıdır. Türklere sorunca aklınıza gelen ilk tatlı nedir dediğiniz zaman, alacağınız cevap büyük ihtimalle baklava olur. Genellikle dışarıdan, tatlıcılardan ve baklavacılardan alınır baklava. Yapması çok zahmet gerektirdiği için evde sadece özel günlerde ve usta annelerimiz tarafından yapılır. Baklava nasıl yapılır sorusu birçok kişi tarafından sorulur. Bazen internette aratılır, bazen ise ailemizdeki, çevremizdeki kadınlara sorarız. Ve onlardan alacağımız ilk cevap da baklava yapmanın çok zahmetli ve meşakkatli bir iş olduğudur.

Baklava, sadece Türk mutfağına özgü bir tatlı değildir. Aynı zamanda Orta Doğu, Balkanlar ve Güney Asya mutfaklarında da önemli yer tutan bir hamur tatlısıdır. Kat kat ince yufkanın arasına yapacağınız baklavanın türüne göre antep fıstığı, badem veya fındık konularak yapılır ve üzerine şerbet konularak tatlandırılır.

Baklava hamurunun açılması için oklava kullanılır. Oklava ile üst üste açılarak inceltilen hamurlar kullanılır baklava yapımında. Bu katmanlar ne kadar ince olursa ve ne kadar fazla katman olursa baklava o kadar güzel olur.

Baklava, birçok ulus ve millet tarafından sahiplenilir. Günümüzdeki hali ise ilk olarak Topkapı Sarayı’nda yapılmıştır. Özellikle Yunanlar ve Türkler arasında, baklavanın hangi millete ait bir tatlı olduğu konusunda büyük tartışmalar yaşanmaktadır. Roma mutfağında plasenta olan bilinen tatlı, baklavaya çok benzerdi. M.Ö. 2. yüzyıla kadar dayanan bu plasenta tatlısı, pişmiş hamurun balla kaplanmasıyla yapılırdı. Günümüzde bildiğimiz baklavanın ilk halinin Topkapı Sarayı’nda yapılması da gayet normaldir. İstanbul’u aldığımız Bizanslardan bize birçok miras kalmıştır. Baklavanın da Bizans’tan, yani Doğu Roma İmparatorluğu’ndan bize kalmış olması gayet olasıdır.

Baklava Nasıl Yapılır Merak Edenler İçin

Baklavanın nasıl yapıldığı konusu herkes tarafından merak edilir, fakat öğrenildikten sonra zahmetli olduğundan ötürü vazgeçilir. Bu gayet normaldir ve aslında baklava yapmayı öğrenmenize de gerek yoktur. Çünkü İstanbul şehrinde yiyebileceğiniz en iyi baklava yapan yere gelebilir ve enfes lezzete sahip baklavaları tadabilirsiniz. Pendik Batı Mahallesi’nde bulunan Gaziburma Mustafa, baklavanın İstanbul’daki adresidir. En güzel baklavanın Gaziburma Mustafa’da olduğu konusu herkes tarafından konsensusa varılarak anlaşılmıştır.

 

Post a Comment