Gaziburma

GAZİBURMA, imalat alanını 700 m2 ye, satış yerini 165 m2 ye genişletmiş ve ayrı olarak tanzim etmiştir. Üretim miktarını ve kalitesinide gelişen teknolojiden istifade ederek arttırmıştır.

0 (216) 354 27 27 iletisim@gaziburmamustafa.com
52 A, Dr. Orhan Maltepe Cd. Pendik/İST
Title Image

Antep Baklavası İstanbul

Antep Baklavası İstanbul Gaziburma

Antep Baklavası İstanbul

 

Antep Baklavası İstanbul Gaziburma Mustafa

Antep Baklavası İstanbul Gaziburma Mustafa

Baklava, Türk kültürünün en önemli tatlılarından birisidir. Fatih Sultan Mehmet 1453’te İstanbul’u ele geçirdiğinden beri Türk mutfağının bir parçası olan baklava tatlısı, halkımız tarafından çok benimsenmiş ve sevilmiştir. Yunanistan, baklavanın kendi tatlıları olduğunu iddia edince halkta büyük tepkiler çekmiştir. Daha sonra bir Türk tatlısı olduğu tescillenen baklava, Türkiye’nin dört bir yanında farklı usullerle yapılmaktadır. Yufkaların oklava yardımıyla inceltilip, ardından yufkaların arasına tercihinize göre malzemeler eklemekle yapılır baklava. Bu malzemeler fındık, fıstık, ceviz gibi değişkenlik gösterebilir. Her yörede farklı çeşitleri bulunan baklavanın, en ünlüsü Gaziantep baklavasıdır. Kısaca Antep baklavası ismiyle anılan bu usulün, İstanbul’da birçok temsilcisi bulunmaktadır. Fakat Antep Baklavası İstanbul denilince akla ilk gelen isim her zaman Gaziburma Mustafa olmuştur.

Gaziantep şehri, Türk mutfağının ve hatta dünya mutfağının en zengin ve lezzetli temsilcilerinden birisidir. Gaziantep mutfağı, Dünya çapında ün yapmış bir mutfaktır. Toplamda 300 çeşide yakın yemek ve tatlı bulunur Gaziantep mutfağında. Türkiye’nin lezzet ve gastronomi şehridir dersek yanlış bir tanımlama yapmış olmayız. Bu zenginlik sayesinde Gaziantep, 2015 yılında gastronomi konusunda UNESCO’nun Yaratıcı Şehirler Ağı’na katılmıştır. Gaziantep, aynı zamanda Türkiye’nin ilk mutfak müzesine Şahinbey ilçesinde ev sahipliği yapmaktadır.

Et ağırlı bir mutfak olan Gaziantep mutfağında, oldukça fazla çeşitte tatlı da bulunur. Bu tatlıların en popüleri, Antep baklava olarak bilinir. Gaziantep’in kendine özgü yöntemleriyle yapılan baklava, Türkiye’nin dört bir yanında tercih edilir. Özellikle İstanbul’da sadece Antep baklava üzerine kurulmuş işletmeler bulunmaktadır.

Antep Baklavası İstanbul’da Nerede Yenir ?

Antep baklavası İstanbul şehrinde oldukça popülerdir. Tatlı satan neredeyse her işletmede bulunur. Hatta, sattığı tek ürün antep baklavası olan işletmelerin sayısı azımsanamayacak kadar fazladır. Fakat antep baklavasını İstanbul’da nerede yiyebilirim sorusu sorunca, insanlardan alacağınız cevap bellidir. Uzmanlık alanı ve ününü yaydığı tatlı Antep baklavası olan Gaziburma Mustafa, otuz yılı aşkın süredir Pendik’te bulunan tek şubesinde müşterilerine hizmet vermektedir. Eli maharetli ve tecrübeli ustalarının elinden çıkan Antep baklavaları haftanın her günü, damak tadını bilen ve lezzetten ödün vermek istemeyen müşterilerin hizmetindedir.

 

Post a Comment