Gaziburma

GAZİBURMA, imalat alanını 700 m2 ye, satış yerini 165 m2 ye genişletmiş ve ayrı olarak tanzim etmiştir. Üretim miktarını ve kalitesinide gelişen teknolojiden istifade ederek arttırmıştır.

0 (216) 354 27 27 iletisim@gaziburmamustafa.com
52 A, Dr. Orhan Maltepe Cd. Pendik/İST
Title Image

İstanbul Antep Tatlıları

İstanbul Antep Tatlıları

İstanbul Antep Tatlıları

İstanbul Antep Tatlıları

İstanbul Antep Tatlıları

Türk mutfağı, çok gelişmiş bir mutfaktır. Çoğunlukla Osmanlı mirasını alarak oluşan Türk mutfağı, Balkanlar ve Anadolu’nun bölgelerinin tarih içinde yıllar boyunca geliştirdiği yemekleri kapsar. Orta Doğu mutfağından da esinlenen Türk mutfağı, ülkenin farklı bölgelerinde de farklılıklar göstermektedir. Karadeniz mutfağı, Güneydoğu mutfağı, Orta Anadolu mutfağı gibi pek çok kola ayrılan Türk mutfağının, en zengin parçalarından birisi Antep mutfağıdır. Genellikle etli yemeklerden oluşan Antep mutfağının, tatlıları da oldukça meşhur ve lezzetlidir. Sadece Antep’te değil, tüm Türkiye’de zevkle tüketilen tatlılara sahiptir Antep mutfağı. İstanbul Antep tatlıları konusunda oldukça şanslıdır. Antepli ustalar, İstanbul’a gelerek çok sayıda tatlıcı açmış ve hizmetlerini halka sunmuşlardır.

Antep mutfağı ülkemizin olduğu gibi dünyanın da sayılı mutfaklarından birisidir. Yurt dışından ve yurt içinden pek çok turist Gaziantep’e mutfak turizmi yapmaktadır. Günübirlik Gaziantep gezilerini hepiniz duymuşsunuzdur. Gaziantep’e sabah uçakla gelip, gün boyu farklı tatları, farklı lezzetleri deneyip, akşam dönmek oldukça sık yapılan bir şeydir. Bu kadar popüler olmasının sebebi de Gaziantep mutfağının dünya çapında bir çeşitlilik ve lezzet sunmasıdır. Kurutulmuş gıdalar ve baharat konusunda da büyük bir çeşitliliğe sahiptir Gaziantep mutfağı. Türkiye’nin ilk mutfak müzesine Şahinbey ilçesinde ev sahipliği yapan Gaziantep, 2015 yılında UNESCO’nun Yaratıcı Şehirler Ağı’na gastronomi dalında eklenmiştir.

Antep mutfağının sahip olduğu tatlılardan bazıları şunlardır: baklava, bülbül yuvası, fıstıklı sarma, kadayıf, lokma tatlısı, irmik helvası, aşure, zerde, sütlaç, bastık, nişe helvası, guymak, kaygana, şıllık, kerebiç, mayanalı kahke ve hedik. Baklava, bu tatlılar arasında kuşkusuz en popüleridir.

İstanbul Antep Tatlıları Nerede Yenmeli ?

Söylediğimiz gibi Antep tatlıları ülkemizin dört bir tarafında insanlara ulaşıyor. En büyük şehirlerimizden olan İstanbul’da da durum çok benzer. İstanbul’un dört bir yanında, iki yakasında, her ilçesinde, neredeyse her mahallesinde bir Antep tatlıları satan yer bulunmaktadır. Fakat bunların arasında en güzeli ve en lezzetlisi, halk tarafından tescillenmiş bir biçimde Gaziburma Mustafa’dır. Otuz yılı aşkın süredir Pendik Batı Mahallesi’nde hizmet veren Gaziburma Mustafa, sevenleriyle İstanbul’un en iyi Antep tatlılarını buluşturmaya devam etmektedir.