Gaziburma

GAZİBURMA, imalat alanını 700 m2 ye, satış yerini 165 m2 ye genişletmiş ve ayrı olarak tanzim etmiştir. Üretim miktarını ve kalitesinide gelişen teknolojiden istifade ederek arttırmıştır.

0 (216) 354 27 27 iletisim@gaziburmamustafa.com
52 A, Dr. Orhan Maltepe Cd. Pendik/İST
Title Image

Baklava

Kordonboyu Mahallesi Baklava Tavsiyesi

Baklava

Gaziburma Mustafa Baklava

Gaziburma Mustafa Baklava

Baklava, Türk dünyasında önemli yere sahip olan bir tatlıdır. Yapımında önce yufkalar oklava yardımıyla inceltilir, ardından inceltilen yufkaların arasına yapmak istediğiniz çeşide ve yöreye göre değişecek şekilde fındık, ceviz, fıstık gibi malzemeler eklenir. Bu işlemler tamamlandıktan sonra üzerine dökülen şerbet ile son haline getirilmektedir. Şerbet, baklavaya tadını veren en önemli malzemelerdendir. Gaziburma Mustafa’nın kendine özel şerbeti ile lezzetlendirilen baklavalar, otuz yılı aşkın süredir damak tadını bilen müşterilerin hizmetindedir.

Bir hamur tatlısı olan baklavanın kökenlerin, tarihin eski çağlarına kadar dayanmaktadır. MÖ 2. yüzyılda Roma mutfağında bulunan plasenta tatlısından türediği düşünülür. Baklavanın kökeninin Orta Asya Türklerindeki ‘katmanlı ekmek’ yemeği olduğu, veya Fars tarihindeki lauizanaq yemeğinden türediğine dair teoriler de bulunmaktadır. Roma mutfağında bulunan plasentanın, Türklerin İstanbul’u ele geçirmesiyle birlikte, Bizans mutfağından Osmanlı mutfağına geçmiş olması kuvvetle muhtemeldir. Osmanlı döneminde, padişah yeniçerilere bir jest olarak ramazanın ortasında baklava tepsileri gönderirdi. Baklava alayı olarak bilinen gelenek budur.

Yüksek kalorili bir tatlı olan baklava, bu yüksek kalori sebebiyle yiyenlere büyük miktarda enerji vermektedir. Bir dilim yemek bile, insanın biyolojik kalori ihtiyacını uzun süre giderebilir. İçindeki şerbet sebebiyle adeta doping etkisi bile yaratabilir. Aynı zamanda içindeki şerbetin, insanı psikolojik olarak tok hissettirdiği, mutlu ve huzurlu bir hale getirdiği de bilinmektedir. Vücutta endorfin ve serotonin artışı sağladığı da bilinmektedir.

Türkler tarafından her yerde, her zaman tercih edilebilen bir tatlıdır, fakat özel olarak tercih edildiği yerler de bulunmaktadır. Bayram ziyaretleri sırasında ziyaret ettiğimiz büyüklerimizin, akrabalarımızın evlerinde servis edildiğini oldukça sık görmüşüzdür. Bir bayram gününde ziyaretler sırasında 10 farklı evde 10 dilim baklava yediğimiz durumlar bile başımıza gelmiştir. Bayramların yanı sıra, misafirliğe giderken yanımızda götürdüğümüz hediyeler arasında da oldukça sık tercih edilen bir seçenektir.

Peki Nereden Almalı Baklavayı?

Pendik Baklavacı Gaziburma Mustafa

Pendik Baklavacı Gaziburma Mustafa

Türk halkı tarafından bu kadar sevilen ve bu kadar tercih edilen bir tatlı için standartlar da elbette epey yüksek olmalıdır. İstanbul içerisinde Gaziantep baklavası denilince akla ilk gelen seçenek Gaziburma Mustafa olmaktadır. Otuz yılı aşkın süredir Pendik’te bulunan tek şubesinde müşterilerine en iyi baklava hizmetini sunan Gaziburma Mustafa, her daim damak tadını bilen müşterilerini beklemektedir.

Diğer tatlı çeşitlerimize de buradan ulaşabilirsiniz.